2012. december 9., vasárnap

Fokozottan védet madarat lőttek Hortobágyon


A napokban került elő a Hortobágyi Nemzeti Park közvetlen szomszédságában Kócsujfalu közelében az Egyek-Pusztakócsi mocsarak mellett egy söréttel meglőtt, fokozottan védett vörösnyakú lúd, pedig a vadludak vadászati idénye mindössze néhány napja, december 1-én kezdődött.
Ez az eset újra reflektorfénybe helyezi azt a megállapodást, melyet néhány természetvédő szervezet (MME, WWF) és a vadgazdálkodási ágazat képviselői 2012 elején írtak alá, s amelynek értelmében – bizonyos garanciák biztosítása mellett – többek között az eddig oltalom alá eső, most már viszont nem védett nyári lúd is vadászhatóvá vált. (Ezen kívül ludak közül vadászható még például a nagy lilik és a vetési lúd, e három faj szerepel a Természetvédelmi Szövetség (IUCN) Vörös Listáján, de hazánkban nem védett.)

A megállapodás tartalma miatt korábban ellenvéleményt megfogalmazó természetvédők szerint a megállapodás azért aggályos, mert az őszi-téli szezonban az alkonyi vagy a hajnali ködös égbolton a több száz vagy ezer liba között szinte lehetetlen felismerni a vörösnyakú ludat, vagy a szintén hasonló védettséget élvező, épp a kipusztulás szélére sodródott kis liliket. A különböző lúdfajok jellemzően együtt vannak napi mozgalmuk során, vörösnyakú lúdból és kis lilikből mindössze 30-50 példány vonul keresztül hazánkon, és még a többéves terepi gyakorlattal rendelkező, gyakorlott szemű madarászoknak is komoly kihívást jelent a fajok pontos felismerése ilyen látási viszonyok mellett és ekkora madártömegnél.

Azt, hogy ez a megállapodás korántsem a legjobban kitalált és szakszerű érvek mentén született, jól bizonyítja ez az eset is. Hiszen egyik oldalról fokozott oltalom alatt áll a kis lilik és a vörösnyakú lúd, és az EU által támogatott LIFE programokon keresztül euró milliókat költhettek többek között a Hortobágyi Nemzeti Parkban is e fajok megmentésére. Ugyanakkor a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek, mint a Vadászati Védegylet elnökének kezdeményezésére ez év februárjában létrejött megállapodás nagymértékben megkérdőjelezi ezeknek a kipusztulás szélére sodródott fajoknak a megmentésére elköltött pénzek hasznos és ésszerű felhasználást. Nagy valószínűséggel ezt Brüsszelben sem fogják jó szemmel nézni, és ha figyelembe vesszük, hogy a ludak vadászata, és ez a megállapodás egyébként minimális gazdasági és vadászati hasznot jelent, félő, sokkal többe fog nekünk kerülni, mint egy vörösnyakú lúd lelövése. A vörösnyakú lúd eszmei értéke egymillió forint.

 A Madárkórházban készült röntgenfelvételen jól látszik a 8-as sörét, ami a madár kulcscsontjába fúródott bele. A sérülés olyan jellegű,a mit nem nagyon lehet műteni, így az is megtörténhet, hogy a vörönyakú lúdnak ezzel az "emlékkel" kell leélnie az életét.

A megállapodásnak egy másik hasonlóan problémás pontja, hogy lehetőséget ad a házi görény kilövésére is. A házi kedvencként tartott kisemlősnek a természetes „vadas” színváltozata még pár méterről sem különböztethető meg a védett molnár görénytől, melynek állománya drasztikusan lecsökkent egész Európában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése